Dotazy: Jak program 2HCS Fakturace 3 přeinstalovat

Otázka:

Jak přenést program i s daty na jiný počítač?

Pokud se dostanete do situace kdy je potřeba instalaci programu 2HCS Fakturace 3 přenést do jiného počítače, nezoufejte. Pomocí následujícího návodu se Vám to jistě podaří. V zásadě existují dvě varianty přenosu dat a programu. Liší se v tom zda máte aktuální data k dispozici ve formě zálohy vytvořené přímo programem 2HCS Fakturace 3, anebo zda máte jen kopii složky s programem a s daty.

V každém případě doporučuji aktivně zálohovat data nejlépe každý den přímo pomocí volby "zálohování" v menu programu. Zde si můžete nastavit počet dní po kolika chcete být upozorňování na nutnost zálohování. Zálohu ukládejte na externí disk, nejlépe na usb flash disk, který nezůstává připojen k počítači. Je to dobré z bezpečnostních důvodů, aby Vám v případě havárie počítače zůstaly alespoň data ze zálohy na tomto externím disku. Je také možné zálohovat do složky na místním disku, která je pak synchronizována např. pomocí služby DropBox do Vašeho úložiště v internetu, ale to už je spíše pro pokročilejší uživatele.

 

Varianta č.1 - data nazálohovaná pomocí zálohování přímo z programu 2HCS Fakturace 3 a 4

 

 1. Do nového počítače nainstalujte aktuální verzi programu. Zde je odkaz pro 2HCS Fakturace 4
 2. Pokud nemáte aktivní předplatné aktualizací, je potřeba se nyní přihlásit do uživatelské podpory a zde si stáhnout verzi programu, která byla naposledy dostupná pro Vaši licenci

  profil na www.faktury.cz stažení správné verze

  Vždy raději doporučuji prodloužit předplatné aktualizací a technické podpory, protože jedině s aktuální verzí programu máte zajištěnu jeho správnou funkci ve vztahu k aktuálním změnám v zákonech. Navíc je program dál vyvíjen a vylepšován, takže s předplatným aktualizací máte k dispozici nové a lepší funkce než jaké měl program původně.

 3. Nyní spusťte program a jděte do nabídky "zálohování". Zde zvolte "záloha a obnovení ze zálohy". Otevře se následující okno.

  Zálohování v 2HCS Fakturace 3

 4. Klikněte na tlačítko "Obnovit ze zálohy" a v okně, které se objeví vyberte soubor s příponou ZIP, který obsahuje Vaší zálohu. Pravděpodobně bude mít v jménu název Vaší firmy a datum a čas kdy byl vytvořen.
 5. Jakmile soubot se zálohou vyberete, dotáže se program jestli chcete opravdu data obnovit.

  Zálohování v 2HCS Fakturace 3 - dotaz

 6. V tuto chvíli je důležité si uvědomit, že obnova dat z vybrané zálohy přepíše data, které jsou v aktuálně vybrané firmě s kterou pracujete. Dále pokračujte jen tehdy, pokud jste si na 100% jistí, že chcete aktuální data přepsat daty ze zálohy.
 7. Pokud kliknete na "Ano" začne probíhat obnova dat ze zálohy. Po jejím dokončení budete vyzváni k novému spuštění programu.
 8. Program se nyní znovu otevře, tentokrát již s daty, které byly obnoveny ze zálohy.
 9. Nyní jděte do nabídky "nápověda - aktivace programu" a zadejte zde své licenční údaje.
 10. Po zadání licenčních údajů klikněte na tlačítko "ověřit licenci". Pokud je vše v pořádku uvidíte následující hlášení.
 11. Jestliže se ověření licence nepodařilo, nebo Vám program hlásí, že předplatné aktualizací již vypršelo, klikněte na tlačítko "aktualizovat licenci". Program si stáhne nové definice licenčních souborů z www.faktury.cz a po novém spuštění již bude připraven k práci.

 

Varianta č.2 - data k dispozici pouze jako kopie složky z původní instalace programu


Tento postup vyžaduje základní znalosti práce s počítačem a operačním systémem Windows. Pokud si nejste jisti zda to zvládnete, svěřte tyto činnosti svému servisnímu technikovi, nebo správci sítě. Pokud ani jednoho z nich nemáte k dispozici, kontaktujte naši technickou podporu a pomocí vzdáleného přístupu k Vašemu počítači to jistě zvládneme.

 1. Nejprve je potřeba určit v jaké složce se Vaše data nachází.
 2. Pokud na počítači byly Windows XP a neměnili jste datové úložiště tak to bude ve složce "c:\program files\2hcs\fakturace3\data1". Jestliže jste měli v programu evidované faktury pro více firem, tak budou ve složkách data2, data3, data4 atd...
 3. Pokud na počítači byly Windows Vista nebo vyšší a neměnili jste datové úložiště tak data budou ve složce "c:\Users\[jmeno uzivatele]\AppData\Roaming\2hcs\FAKTURACE3\data1". Jestliže jste měli v programu evidované faktury pro více firem, tak budou ve složkách data2, data3, data4 atd...
 4. Jestliže jste našli složku s daty, zkopírujte si ji celou (stačí ta složka data1, data2 atd....) na flash disk nebo si ji zkomprimujte pošlete emailem do nového počítače.
 5. Do nového počítače nainstalujte aktuální verzi programu. Zde je odkaz pro 2HCS Fakturace 4
 6. Pokud nemáte aktivní předplatné aktualizací, je potřeba se nyní přihlásit do uživatelské podpory a zde si stáhnout verzi programu, která byla naposledy dostupná pro Vaši licenci.

  profil na www.faktury.cz stažení správné verze

  Vždy raději doporučuji prodloužit předplatné aktualizací a technické podpory, protože jedině s aktuální verzí programu máte zajištěnu jeho správnou funkci ve vztahu k aktuálním změnám v zákonech. Navíc je program dál vyvíjen a vylepšován, takže s předplatným aktualizací máte k dispozici nové a lepší funkce než jaké měl program původně.

 7. Nyní, když máte na novém počítači funkční program 2HCS Fakturace 3, je potřeba zjistit v jaké složce má uložená data. Nejjednodušší způsob jak to zjistit je, podívat se do nabíkdy "nápověda - o programu Fakturace". Ukáže se Vám následující okno:

  O programu 2HCS Fakturace 3

  Cesta k datové složce je v řádku "Datová složka". Ve Vašem počítači bude pravděpodobně jiná, než na obrázku výše.
 8. Nyní je potřeba tuto složku najít ve Vašem počítači a rozbalit / zkopírovat do ní obsah složky "data1" z původního počítače
 9. Pokud složku s daty nevidíte, můžete to být způsobeno tím, že máte ve Windows vypnuto zobrazení skrytých složek. Zapíná se po zobrazení obsahu místního disku (kliknutím na "Počítač" v nabídce "Start") a stisknutí klávesy "alt" a následném kliknutí do nabídky "Nástroje" a poté "možnosti složky".

  Jak zapnout zobrazení skrytých souborů a složek

 10. Jakmile data nakopírujete a nahradíte jimi soubory v novém počítači, můžete zkusit spustit program 2HCS Fakturace 3.
 11. Při spuštění by měla proběhnout aktualizace datových struktur a následně se otevře hlavní okno programu.
 12. Nyní jděte do nabídky "nápověda - aktivace programu" a zadejte zde své licenční údaje.
 13. Po zadání licenčních údajů klikněte na tlačítko "ověřit licenci". Pokud je vše v pořádku uvidíte následující hlášení.
 14. Jestliže se ověření licence nepodařilo, nebo Vám program hlásí, že předplatné aktualizací již vypršelo, klikněte na tlačítko "aktualizovat licenci". Program si stáhne nové definice licenčních souborů z www.faktury.cz a po novém spuštění již bude připraven k práci.

 

Nyní je vše hotovo. Zobrazení skrytých souborů můžete znovu vypnout. Stejný postup je potřeba provést pro všechny firmy jejichž data jste měli v původní instalaci programu. Nejprve si vždy vytvořte novou firmu (nabídka "Akce - změna firmy"), přepněte se do ní a poté obnovujete data ze zálohy jedním z uvedených postupů.

 

 

 

Sdílejte tento článek: